Dřevěné podlahy
Dřevo je nazýváno králem mezi materiály podlah. Nen příjemnějšího a univerzálnějšího materiálu, a to jak z pohledu uživatelů podlah, tak i z pohledu řemeslníků - podlahářů.
Dříve, po tisíce let bylo dřevo standardním materiálem, z něhož se realizovaly podlahy hradů, zámků, i chudých chalup. Bohužel se, ale společně s ubýváním lesů a prudkým nárůstem poptávky dostal do kategorie luxusního zboží...
Ale ani přesto není volba dřevěné podlahy vhodná jen pro Ty majetnější vrstvy zákazníků. Její výborné mechanické a izolační vlastnosti a především schopnost opakovaných renovací dřeva, činí z dřevěných podlah ekonomicky výhodné řešení pro všechny, kteří si nechtějí podlahu pořídit jen jako módní záležitost nehledě na dobu užívání, ale rádi by ji využívali a těšili se z ní po celý život a ještě ji mohli zanechat v perfektním stavu pro další generace...
Masivní dřevo
Parkety nebo palubky již dnes nejsou žádnou novinkou, ale přesto nestárnou. Dřevo je krásný přírodní materiál s příjemnými vlastnostmi a hodí se do každého typu interiéru.
Povrch podlahy chrání lak nebo olej. Jaký je mezi lakem a olejem rozdíl? Lak dřevo uzavře, ale nevytvoří skelný povrch. Podlahu stačí vysávat a občas setřít na vlhko setřít. Ale když se povrch poškodí , poškrábe nebo opotřebí, je nutné celou plochu přebrousit a znovu nalakovat. Výhoda olejů či vosků spočívá v tom, že se do podlahy vsáknou a ponechají tím přírodní vzhled.
K novinkám v poslední době patří barevné laky které podlaze dodají vzhled tropických dřevin nebo pastelové tóny.
Kromě klasických evropských dřevin se na trhnu objevují i parkety z tropických dřevin, tmavších, tvrdších a odolnějších vůči vodě. Ale nejoblíbenější dřevinou je dub.
Dřevěná podlaha se může mnohokrát renovovat, jelikož má dlouhou životnost. Bohužel ale, i přes veškerý pokrok se u přírodních materiálů zcela nedá vyhnout spárám. Jelikož dřevo stále pracuje a jeho objem se mění v závislosti na změnách teploty a vlhkosti. Ideální teplota je kolem 20ti stupňů a vlhkost vzduchu 60%. Výrazné výkyvy teplot vadí jak lidem tak i dřevu – to se snaží přizpůsobit svoji rovnovážnou vlhkost podle teploty a vlhkosti prostředí a může sesychat nebo bobtnat.
Cena materiálů z masivu se pohybuje mezi 270 Kč až řádově několika tisíci korunami za metr2. Povrchová úprava se dělá až po samotné pokládce materiálu a je potřeba ji připočítat k ceně materiálu.
Do kategorie dřevěných podlah patří i vícevrstvé dřevěné podlahy – ty patří do rodiny plovoucích podlah. Někdy se nazývají také „hotové parkety“ neboť se po pokládce nebrousí ani nelakují. Po položení této podlahy se může hned používat. Cena takovéto podlahy a životnost závisí hlavně na tloušťce a typu použité dřeviny a typu dřeviny která je na nášlapné vrstvě. Ta bývá silná až 0,6 cm a jelikož se při jednom broušení odstraní kolem 0,3 cm dřeva, vydrží několik renovací. Bohužel nejlevnější varianty podlah s nášlapnou vrstvou kolem 0,6 cm se brousit nemohou.
Dnes se výrobci doslova předhánějí v nabídce dřevin a vzorů – od nejmodernějšího vzhledu prkenné podlahy po vzor parket a tudíž je možné vybrat klasiku – dub, javor, ale i exotická dřeva.
Při výběru podlahy, se ale neřiďte jen vzhledem, důležetá je i přesnost a kvalita opracování jednotlivých lamel.
Mezi zajímavost patří „historické podlahy“, které mají nášlapnou vrstvu ze starého upraveného dřeva, který jim dodává autentický vzhled staré letité podlahy. Ceny takovýchto podlah se pohybují přibližně kolem 800 Kč/m2.
Mezi časté otázky patří zdali se plovoucí podlahy hodí do kuchyně nebo koupelny. Vlhko jim nesvědčí, do koupelen se určitě nehodí, ale do kuchyní se bez potíží pokládají.
Dřevěné parkety
Dřevěné parkety mají několik podob:
Parketové vlisy - klasické dřevěné parkety vyrobené z jednoho kusu masívního dřeva, z nichž se poskládáním do pravidelného vzoru skládá masívní dřevěná podlaha
Mozaikové parkety - parkety z tvrdého dřeva skládané do anglických, rybích nebo tabulových vzorů
Zámecké parkety (kazetové) - čtvercové parkety z velmi kvalitního dřeva, skládané do mozaiky či kazet, tvořících opakující se vzory
Dřevěné podlahy 3-vrstvé - podlahy z velkých dřevěných 3-vrstvých parket - narozdíl od jednovrstvých prkenných masívních podlah
Výhody dřevěných parket:
Parkety mají oproti masívním dřevěným prkenným podlahám několik významných výhod :
- Odolnost proti deformacím - v rovině podlahy se projevují jen minimálně anebo téměř vůbec
- Nižší cena za podlahovou plochu (neboť lze využít téměř celý objem původního kmene stromu)
- Snažší výroba a tedy ve výsledku nižší výrobní a prodejní cena
- Snadná manipulace s materiálem a skladovatelnost
- Minimalizace stavebního odpadu = úspora nákladů
- Téměř nekonečná životnost a obnovitelnost podlahy
Drobnou nevýhodou dřevěných parket je, že oproti podlahám z masívního dřeva nejsou samonosné, ale potřebují celoplošně zcela rovný a pevný podklad. Ale s touto malou konstrukční překážka, si dnes kvalitní podlaháři bez problémů poradí aniž by to uživatele podlahy po jejím položení nějak zatěžovalo.
Laminátové podlahy
Laminátové podlahy si získávají stále větší oblibu jak v bytech, rodinných domech, ale i v komerčních prostorách. Důvodem je široký výběr možného zatížení a škála povrchových úprav. Jejich další velkou předností je nepřeberný výběr dekorů, které věrně imitují jak dřevěné podlahy,tak i dlažbu, mramor, mozaiky aj.
Pro mnohé zákazníky se tímto stává jedinou možností, jak mít krásnou ale cenově dostupnou podlahu ve svém bytě či domě.
Vinylové podlahy
Chcete-li zkombinovat výhody podlah z PVC a vysokou odolnost proti vlhkosti, zvolte podlahu z vinylu. Dlouhodobě trvanlivá nášlapná vrstva vinylové podlahy z polyuretanu účinně zabraňuje špinění a usnadňuje údržbu. Vzhled podlah dokonale napodobuje dřevěné povrchny nebo betonové a kamenné dlaždice. Vybírat můžete ze čtyř kolekcí a z široké škály 30 vybraných nadčasových dekorů.
Výhody a vlastnosti
- Vinylové podlahy mají praktický, snadno udržitelný povrch a jsou příjemné na dotek.
- Snadná pokládka, vinylová podlahová krytina je vhodná na podlahové topení.
- Autentická přírodní struktura dřeva, kamene nebo betonových dlaždic.
- Extrémní stabilita vinylu díky vícevrstvé lisované konstrukci.
- Vynikající tepelná a zvuková izolace zvyšuje komfort bydlení v místnosti.
- Jednoduchá a snadná údržba.
Linoleum
Linoleum jako materiál na podlahy má dlouhou historii. Bylo poprvé vyrobeno již v 19. století z korkové drti spojené pryskyřicí a lněným olejem. Ve 20. století byly přírodní materiály postupně nahrazeny plasty a nesprávně nazývány linoleem, i když se ve skutečnosti jednalo o plastové podlahy. V současnosti je zřejmý návrat k původním přírodním materiálům, a to nejen svým vzhledem.
Výhody linolea:
- Hygienická krytina - lze snadno umývat vodou i desinfekčními prostředky
- Snadná údržbaVysoká schopnost tepelné a hlukové izola
- Krůčejová pohoda a komfort
- Nízká cena za pořízení i údržbu
- Výběr z velkého množství vzorů
- Barevná a tvarová stálost
- Velká pružnost nebo naopak tvrdost (podle požadavků)
- Rychlost pokládky - na žádost lze celou místnost položit z jednoho kusu
- Dlouhá životnost
Nevýhody linolea:
- Malá odolnost proti prořezání ostrým předmětem
Marmoleum
Marmoleum ® (obchodní značka výrobku firmy Forbo) je linoleem vyráběným z přírodních materiálů – z korkové drtě, lněného oleje, přírodní pryskyřice a vápence. Jako podklad se používá jutová tkanina.